Peršalimas vasaros karštyje

Peršalimas vasarąPasivažinėjote automobiliu atidarę langus ir vaiką jau apipuolė sloga, pakilo temperatūra? Nieko keisto: kad vaikas peršaltų, nebūtinai lauke turi būti šalta, jis gali susirgti ir karštą vasaros dieną. Perpučia mažylį ir nestiprus vėjelis, ypač jeigu jo visada uoliai saugotės. Itin apmaudu, kai vaiko peršalimas aptemdo atostogų džiaugsmą.

Jeigu vaikas suserga namuose, reikalingiausių vaistų dažniausiai yra, jų nedera pamiršti ir važiuojant į sodybą arba atostogų kelionę.

Kas sušaldo vasarą?

Vasarą intensyviai šaldomės patys ir atvėsti norime greitai. Bet spartūs temperatūros šuoliai – stresas organizmui, su kuriuo jis gali nesusidoroti. Tai ir yra pagrindinė peršalimo vasarą priežastis. Sunkiausia prisitaikyti prie temperatūrų svyravimų kūdikiams ir mažiems vaikams, kurių termoreguliacinė funkcija dar netobula.

Sukaitę lauke, patalpoje gelbėjamės kondicionieriaus ar ventiliatoriaus skleidžiama vėsa. O šie prietaisai yra vieni iš pagrindinių peršalimo kaltininkų. Nuolat cirkuliuojantis oras džiovina nosies gleivinę, kuri yra apsauginis barjeras nuo infekcijos, ir virusai lengvai patenka į organizmą arba ima sparčiau daugintis bakterijos. Susargdina ir namų vėsinimas skersvėju.

Kondicionuojamas oras yra ne tik sausas, bet ir šaltas. Kad sau nepakenktume, kambario temperatūra neturėtų būti žemesnė kaip 21 laipsnis. Idealu, kai vidaus ir lauko temperatūrų skirtumas yra ne didesnis kaip 5-7 laipsniai.
Automobilyje kondicionieriaus temperatūrą nustatykite ne žemesnę kaip 20 laipsnių šilumos ir nenukreipkite oro srovės į vaiką. Taip pat nepatariama sukelti skersvėjo automobilyje.

Vasarą gaivindamiesi lediniais gėrimais ir ledais negalvojame, kad jie gali atnešti daugiau žalos negu naudos. Jausmas, kad šalti gėrimai su ledukais geriau numalšina troškulį, yra apgaulingas. Jie atvėsina tik trumpam, bet kūnui tai yra tikras šokas. Peršaldyta gerklės gleivinė praranda gebėjimą atsispirti virusams bei bakterijoms ir tampa vartais įvairioms infekcijoms. Neduokite vaikui šaltų gėrimų iš šaldytuvo, o ledus geriausia valgyti aptirpusius ir mažais kąsneliais, kad jie spėtų sušilti dar burnoje.

Persišaldyti vasarą galima per ilgai pasimaudžius, geriausia vaikui maudytis dažniau ir trumpiau. Didžiulė klaida – įkaitus saulėje pulti atsivėsinti į šaltą vandenį. Paplūdimyje gali sušaldyti šlapias maudymosi kostiumėlis, todėl išlipus iš vandens reikia iš karto nusišluostyti ir persirengti.

Vasarinis peršalimas gali užsitęsti

Vasarą užklupusio peršalimo, skirtingai negu šaltuoju sezonu, dažniausiai nelaikome rimta bėda ir neskubame gydytis, todėl negalavimai užsitęsia. Ne iš karto peršalimo ligą ir įtariame – pablogėjusią savijautą iš pradžių nurašome nuovargiui ar saulei.

Iš tikrųjų ligos, kuri vadintųsi peršalimas, nėra. Tiesiog taip vadiname kvėpavimo takų susirgimus, o persišaldymas išprovokuoja infekciją, kurią įprastinėmis sąlygomis vaiko imunitetas sėkmingai nugali.

Peršalimą sukelia bakterijos arba virusai, dėl kurių ir išsivysto uždegimas. Šių ligų sukėlėjų aplinkoje yra ištisus metus. Gerklės ir nosiaryklės gleivinėse gyvena daugybė bakterijų ir, kol imunitetas dirba gerai, savijauta normali. Bet persišaldžius, atsiranda sloga, ima skaudėti gerklę, pakyla temperatūra.

Padėkite vaikui nugalėti ligą

Vaiko liga visada sukelia nerimą mamai, bet nepamirškite, kad tai normalu – visi vaikai serga, o peršalimo sukelta liga treniruoja imunitetą. Kitą kartą susidūręs su tais pačiais ligų sukėlėjais organizmas iš karto pradės gaminti apsauginius antikūnus. Svarbiausia – leiskite vaiko organizmui pačiam nugalėti infekciją. Lengvas maistas, šilti gėrimai, drėgnas oras patalpoje, nosytės plovimas fiziologiniu tirpalu – dažnai tik to užtenka vaikui greitai pasveikti.

Nemažiname temperatūros be reikalo
Pakilusi temperatūra reiškia, kad organizmas stojo į kovoja su infekcija. Jei vaiko apetitas normalus, o jis, nepaisant temperatūros, linksmas ir žvalus, suteikite organizmui galimybę pakovoti pačiam. Todėl stengiamės numušti tik aukštesnę kaip 38,5 laipsnio temperatūrą, o mažesnę tik tada, kai vaikas itin blogai jaučiasi. Vasarą, keliaudami toliau, vaistinėlėje visada turėkite vaikiškų paracetamolio ar ibuprofeno vaistų.

Neleidžiam išsausėti namų orui

Jeigu namuose veikia orą sausinantis kondicionierius, patalpą reikia nuolat vėdinti ir drėkinti. Normalus oro drėgnis yra ne mažesnis kaip 40 proc. Sausu oru nosiaryklės gleivinei daug sunkiau kovoti su mikrobais ir uždegimu, nes nosies išskyros tirštėja ir sunkiau pašalinamos. Nusipirkite oro drėkinimo prietaisą arba pakabinkite drėgnų rankšluosčių.

Padedame vaikui kvėpuoti nosimi

Jeigu vaikas kvėpuoja per burną, kvėpavimo takai dar labiau išsausėja, uždegimas plinta gilyn ir atsiranda kosulys. Lašinti vaikui kraujagysles siaurinančius vaistus į nosį nėra gera išeitis, juos naudokite tik kraštutiniu atveju ir atsargiai – ne ilgiau kaip 2–3 dienas.

Gerai nosį išplauna ir padeda sumažinti paburkimą fiziologiniai tirpalai, kurių purškiklį galima nusipirkti vaistinėje ir įsimesti į kelionės krepšį drauge su kitomis vaistinėlės priemonėmis.

Palengviname kosulį

Peršalus kosulį sukelia viršutinių kvėpavimo takų uždegimas, kuris negydomas gali pereiti į bronchus ir plaučius. Kol vaiko kosulys sausas, stengiamės jį paversti drėgnu, kad jis atkosėtų skreplius, o su jais – ir užkratą. Padės šilti gėrimai, skreplius skystinantys ir atsikosėjimą lengvinantys preparatai.

Grūdinamės

Kad vaiką rečiau perpūstų skersvėjai, skatinkime jo organizmą prisitaikyti prie aplinkos pokyčių. Sveika bėgioti namuose basomis, taip pat –per smėlį ar žolę, žaisti lauke be megztuko, kai oras įšilęs iki 20 laipsnių. Nebijokite vaikštinėjant pūstelėjusio lengvo vėjelio, kambaryje neskubėkite užverti orlaidės. Būkite su vaiku lauke kuo ilgiau ir išeikite iš namų bet kokiu oru. Grūdinkite vaiką nuo pat kūdikystės – lankykite baseiną, mankštas, prausdamos mažylį apipilkite jį kiek vėsesniu vandeniu.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook