Sauskelnės – sveikai užpakaliuko odelei

Ekologiškos sauskelnėsBene svarbiausias naujagimio daiktas – sauskelnės. Jos nepakeičiamas ir paūgėjusio kūdikio priežiūros reikmuo. Mamos dažnai renkasi vienkartines sauskelnes, nes jas patogu naudoti ir nereikia gaišti laiko skalbimui. Jos nepamainomos lauke, ypač rudenį ir žiemą, svečiuose, miegant. Šiose situacijose ypač svarbu, kad drabužėliai išliktų sausi. Taigi vienkartinės sauskelnės tapo mamos ir kūdikio kasdienybe. Kokybiškos orui laidžios, o ypač – ekologiškos ir alergijos nesukeliančios sauskelnės lepina ir mažylį, ir mamą.

Į ką reikėtų atkreipti dėmesį perkant sauskelnes?

Sauskelnes kūdikis vilki ištisas 24 valandas, todėl labai svarbu, kad jos būtų pagamintos iš orui laidžių medžiagų. Vidinis absorbuojamasis sauskelnių sluoksnis turi gerai išlaikyti skystį. Svarbu, kad ir pripildytas šis sluoksnis išliktų tolygus, nesusigumuliavęs.

– Rinkitės žinomo gamintojo sauskelnes, nes galėsite pasikliauti jų saugumu ir kokybe.

– Su odele besiliečiantis išorinis sluoksnis neturi būti prisotintas alergiją sukeliančių priedų: įvairių kvapiųjų medžiagų, losjonų, nes jie gali suerzinti mažylio odą. Kiekvieno kūdikio oda skirtingai reaguoja į įvairiausius aplinkos dirgiklius.

– Atkreipkite dėmesį, ar sauskelnes patogu užsegti, ar pakankamai elastingas juosmuo ir šlaunų kraštai. Jeigu nuvilkusios sauskelnes, pastebėsite įspaudus odoje, vadinasi, arba dydis per mažas, arba sauskelnės nepakankamai kokybiškos. Sauskelnės neturi varžyti vaiko judesių bei nutrinti kojyčių. Taip pat pro šlaunų juosteles neturi pratekėti šlapimas.

– Skirtingiems naujagimiams ir kūdikiams tinka įvairaus dydžio sauskelnės. Kruopščiai parinkite sauskelnių dydį. Atkreipkite dėmesį ne vien tik į svorį ant pakuotės, bet ir į jūsų mažylio ūgį bei sudėjimą.

– Nekaupkite atsargų, nes kūdikis greitai auga ir spintoje sukrautas sauskelnių pakuotes teks išmesti arba padovanoti.

– Jeigu auginate berniuką, patikrinkite, ar šlapimas neprateka pro juosmens juostelę. Mat berniukai šlapinasi į viršų, skirtingai negu mergaitės, kurių šlapimas bėga į apačią. Tik nesuveržkite juosmenuko per stipriai: tarp jo ir kūdikio kūno turi tilpti pirštas. Sėdinčio kūdikio pilvo apimtis padidėja 2–3 centimetrais, todėl, kai jis išmoks sėdėti, juosmenuką sekite laisviau.

– Jau gebančio stovėti ar vaikščiojančio kūdikio sauskelnės turi siauresnį tarpkojį, kuris netrukdo mažylio kojytėms.

Ekologiškos sauskelnės

Norėdamos išrinkti geriausias ir sveikiausias sauskelnes savo mažyliui, mamos ieško ekologiškų sauskelnių, pažymėtų specialiais ženklais. Tokios sauskelnės – tikras išsigelbėjimas ir alergiškam, linkusiam šusti vaikui. Ekologiškos sauskelnės pagamintos iš kokybiškų natūralių sveikatai naudingų odelės nedirginančių medžiagų. Gaminant tokias sauskelnes nenaudojamos alergiją sukeliančios cheminės medžiagos. Jose nėra losjonų ir kvapiklių. Sertifikuotų specialiaisiais ženklais pažymėtų ekologiškų sauskelnių medžiagos ir gamybos procesas griežtai kontroliuojamas.

Kada keisti sauskelnes?

Vienkartinės sauskelnės nuolat tobulinamos, tačiau keisti jas reikia po kiekvieno pasituštinimo, nepaisant, kad jos gerai sugeria ir šlapimą, ir skystas išmatas. Mat išmatose esantys virškinimo fermentai itin dirgina jautrią ir plonytę kūdikio odą. Todėl per parą mažyliui prireiks maždaug šešių sauskelnių. Tik naktį neverta žadinti kūdikio. Jeigu jis neatsibudęs išmiega iki ryto, pakaks sauskelnes pakeisti jam nubudus. Naujagimiui pirmąjį mėnesį jas teks keisti dar dažniau – kas dvi valandas.

Kaip keisti sauskelnes?

Paguldykite kūdikį ant specialaus čiužinuko, atsekite sauskelnes. Jums prireiks drėgnų servetėlių arba marlės tamponėlių ir apsauginio kremo. Keičiant sauskelnes kūdikis pirmiausia kruopščiai nuvalomas, kad po švariomis sauskelnėmis nebūtų dirginama odelė. Jei kūdikis tik nusišlapino ir apiplauti jo negalite, užpakaliuką ir lyties organus nušluostykite drėgna servetėle. Valydama užpakaliuką, sulenktas kojytes kilstelkite į viršų ir prilaikykite kaire ranka. Nešvarumus gerai nušluostykite servetėle arba drėgnu vatos ar marlės tamponu.

Berniuką valykite nuo kojų raukšlių varpos link (tik neatsmaukite apyvarpės). Mergaitę pradėkite šluostyti ir prausti nuo priekio – užpakaliuko link. Kūdikio užpakaliuką ir lyties organus geriausia apiplauti 36–37 laipsnių tekančiu vandeniu. Pasituštinusio mažylio užpakaliuką išmuiluokite vaikišku muilu ir kruopščiai nuplaukite. Švarios mergaitės lytines lūpas atsargiai praskėskite ir švelniai brūkštelkite tarp jų nedideliu drėgnu marlės gabalėliu – iš priekio užpakaliuko link.

Švariam kūdikiui leiskite pasimėgauti oro voniomis. Tai grūdina švelnią odelę ir padeda išvengti iššutimų. Sausą odelę ir raukšles patepkite specialiu vaikišku kremu.

Sauskelnes renkite tik ant nusausinto užpakaliuko. Švarų vystyklą pakiškite po užpakaliuku taip, kad kūdikio juosmuo būtų ties viršutiniu sauskelnių kraštu. Užraitokite marškinėlius, priekinę sauskelnių dalį perkiškite tarp kojyčių, apsukite aplink pilvuką ir suspauskite lipnias juosteles. Po to apverskite kūdikį ant pilvuko ir atraitokite marškinėlius.

Tinkamai parinktos, kokybiškos, laiku keičiamos sauskelnės, rūpestinga kasdienė higiena padės išvengti daugelio kūdikio odelės problemų.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook