Šienligę vėjas gali atpūsti iš toli

Jei ėmėte čiaudėti, užgulė nosį, ašaroja akys, tai gali būti ne tik paprasto peršalimo simptomai. Kai šie nemalonumai ima kamuoti pavasarį ar vasarą, didelė tikimybė, kad susirgote šienlige – sezonine alergija augalų žiedadulkėms. Prasidėjęs ankstyvą pavasarį alergijų žiedadulkėms sezonas tęsiasi iki pat vėlyvo rudens.

Kodėl žiedadulkės sukelia ligą?

Pagrindinė šienligės priežastis yra imuninė reakcija. Mūsų imuninė sistema reaguoja į žiedadulkes ir kitų rūšių alergenus kaip į svetimą medžiagą. Todėl organizmas pradeda gaminti antikūnus – baltymus imunoglobulinus E, o jų ir alergenų sąveika sukelia alerginį uždegimą.

Alergija gali atsirasti bet kuriame amžiuje, neretai nulemta genetiškai. Dažnai šia liga suserga maži vaikai. Specifinę imuninės sistemos reakciją gali išprovokuoti didelė oro tarša (miestiečiai serga dažniau negu kaimo gyventojai), infekcinių ligų ar kitų priežasčių susilpninta imuninė sistema.

Žmonėms, kenčiantiems nuo sezoninės alergijos, ligą sukelia tam tikri augalai. Vasarą dėl alergijos gali būti kaltos pievose žydinčios žolės ir piktžolės: motiejukai, miglės, šunažolės, pelynai ir kiti varpiniai augalai. Alergiją gali sukelti ir kelios augalų rūšys.

Daugumą žiedadulkėms jautrių žmonių kamuoja ir alergijos daržovėms bei vaisiams. Pavyzdžiui, nuo beržo žiedadulkių kenčiantys žmonės gali būti alergiški ir obuoliams, kriaušėms, slyvoms ar vyšnioms. Tai yra kryžminės žiedadulkių ir maisto alergijos.

Pagrindiniai simptomai – alerginė sloga ir konjunktyvitas

Alergijos dažniausiai užklumpa staiga, atrodytų, be jokios aiškios priežasties. Sezoninė alergija gali apsiriboti nežymiu savijautos pablogėjimu arba kamuoti stiprūs negalavimai.

Šienligė pažeidžia kvėpavimo organus, akis ir odą. Kai žiedadulkės patenka į nosiaryklės gleivinę, kamuoja alerginis rinitas (sloga). Paburksta kvėpavimo takų gleivinė, užgula nosį, todėl sunku kvėpuoti, nosies landų niežėjimas sukelia čiaudulį, gausiai teka bespalvės vandeningos išskyros, atsiranda kosulys. Nesigydant tokia būklė gali trikdyti visą šiltąjį sezoną, kaitaliojantis paūmėjimo ir susilpnėjimo periodams.

Vienas iš šienligės simptomų – konjunktyvitas: parausta, ašaroja, niežti akys, kurios lyg pripiltos smėlio. Žiedadulkių alergija gali sukelti ir dilgėlinį bėrimą, išbertą odą niežti.

Sergant sezonine alergija kartais atsiranda nedidelis karščiavimas, dėl kurio sunku diagnozuoti ligą. Temperatūra paprastai nukrenta susilpnėjus ligos požymiams.

Jeigu nosis užgulta ilgai, per ją nekvėpuojama, padidėja tikimybė susirgti bronchine astma. Tai yra sunki šienligės sukelta liga su dusulio ir kosulio priepuoliais. Suprastėja ir bendra savijauta – atsiranda nemiga, dirglumas, sumažėja darbingumas.

Savijauta priklauso nuo oro

Oro sąlygos daro didelę įtaką sergančiųjų šienlige savijautai. Sezoninės alergijos simptomai priklauso nuo žiedadulkių koncentracijos ore. Lietingu oru žiedadulkės nusėda ant žemės, ore jų skraido mažiau ir savijauta pagerėja. Vėjuotomis ir karštomis dienomis oro pernešamos žiedadulkės lengvai patenka į patalpas ir jų sukeliami simptomai sustiprėja.

Kai kurių augalų žiedadulkės tokios smulkios ir lengvos, kad jas vėjas gali nešioti šimtus ir net tūkstančius kilometrų, taigi jos gali atsirasti vietovėje, kurioje tas augalas nežydi.

Bet kokią šienligę būtina gydyti, nes lengva ligos forma greitai virsta sunkia, todėl gydymą svarbu pradėti laiku.

Šienligės sukeltus negalavimus galime sumažinti

Be specialisto paskirto gydymo neturėtume pamiršti gana paprastų priemonių, kurios padės sumažinti alergijos simptomus.

– Augalų žydėjimo laikotarpiu sandariai uždarykite langus ir duris, naudokite oro valymo įrenginius. – Vietoje užuolaidų rinkitės žaliuzes, kurias galėsite valyti drėgna šluoste.
– Daugiausiai žiedadulkių anksti ryte, todėl kambarius vėdinkite antroje dienos pusėje arba po lietaus.
– Reguliariai drėkinkite kambario orą, ant atvertų langų galite pakabinti sudrėkintą marlę, kasdien valykite namus drėgna šluoste.
– Grįžę iš lauko namo, vėsiu vandeniu kruopščiai nuplaukite veidą, akis, jūros vandeniu išplaukite nosį. Kiekvieną vakarą nusiprauskite po dušu ir būtinai išsiplaukite plaukus.
– Lauke rekomenduojama nešioti akinius nuo saulės, kad žiedadulkės nepatektų į akis.
– Kontaktiniai lęšiai kaupia alergenus, todėl patariama juos keisti į akinius.
– Drabužius reikia skalbti po kiekvieno pasivaikščiojimo.
– Važiuodami automobiliu neatidarinėkite jo langų.

Įtarus sezoninę alergiją, būtina apsilankyti pas gydytoją alergologą. Konkrečiam alergenui nustatyti atliekami specialūs tyrimai.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook