Sveikas žindymas

Sveikas žindymasKiekvienai mamai pažįstamas jausmas, kai krūtys sukietėja ir tampa sunkios. Taip atsitinka dėl pieno sankaupų. Gimdymas – didelis krūvis organizmui, todėl imuninė sistema nusilpsta ir pirmaisiais mėnesiais po gimdymo yra didelė mastito rizika, kurio pagrindinė priežastis – pieno sankaupos.

Idealu, kai pieno sankaupos išnyksta savaime. Praėjus keletui dienų po gimdymo dėl gausiai priplūdusio pieno pasunkėja ir sustandėja krūtys, išsiplečia kraujagyslės. Tinkamai žindant kūdikį, paprastai krūtys palengvėja per tris dienas: ryte jos būna didesnės, o vakare – susitraukia. Po kelių mėnesių dingsta ir rytinis pilnumo jausmas.

Ar jau – mastitas?

Mastitas – tai pūlingas uždegimas. Jis dažnai išsivysto pirmąjį mėnesį po gimdymo, kai laktacija dar nėra nusistovėjusi. Paprastai mastito priežastis – besikaupiantis pienas dėl to, kad kūdikis negali iš krūtų iščiulpti viso kiekio ir jis ne iki galo nutraukiamas.

Uždegimą sukelianti infekcija gali patekti per spenelių įtrūkius žindymo metu. Esant spenelių įtrūkiams žindymas tampa skausmingas ir daugelis jaunų mamų stengiasi išvengti maitinimo krūtimi. Dėl to atsiranda dar viena problema – pieno sankaupos, kurios tampa puikia per įtrūkius patekusios infekcijos terpe.

Mastito pavojus akivaizdus, jeigu ištinsta krūtys ir pakyla kūno temperatūra, moteris jaučia silpnumą. Krūtyse gali atsirasti kietų gumuliukų, kuriuose besikaupiantis pienas savaime neišnyksta. Aštrus skausmas ir tempimo jausmas krūtyse – dar vienas mastito požymis.

Mastito profilaktika

Kruopščiai prižiūrėkite krūtis, laikykitės griežtos higienos. Pirmiausia plaukite rankas prieš kiekvieną maitinimą. Po kiekvieno maitinimo gerai nutraukite pieną, prieš ir po kiekvieno maitinimo prauskitės šiltu vandeniu, naudokite specialius krūtų įklotus ir keiskite juos po kiekvieno matinimo. Krūtims reikia šilumos, galite vilkėti net specialią šiltą liemenę. Žindančios moters drabužiai turėtų būtų patogūs, nevaržantys.

Norint išvengti mastito, svarbi spenelių įtrūkių profilaktika, o jiems atsiradus – veiksmingas gydymas. Vaistininkas arba gydytojas jums pasiūlys specialų gydomąjį tepalą, kuris padės apsaugoti krūtis nuo uždegimo, taip pat- minkština ir saugo spenelius nuo įtrūkimų bei slopina jau esantį uždegimą

Ką daryti esant pieno sankaupoms?

Gali padėti krūtų masažas, stengiantis nukreipti pieną spenelių link, šiltas dušas, vėsūs kompresai po žindymo. Pieno perteklius krūtyse – natūralus dalykas, bet labai svarbu, kad pienas ištekėtų ir nesikauptų krūtyse sukeldamas uždegimą.

Nutraukti pieną – sunku ir skausminga. Galima į pagalbą pasitelkti pientraukius, bet jie ne visada padeda. Geriausia paprašyti pagalbos artimo žmogaus ir nepaisant skausmo nurtraukti pieną, kol neliks nė lašelio. Tik neduokite šio pieno kūdikiui, jis būna žalsvo atspalvio ir maitinti netinka.

Pieno sankaupų rizika sumažės, jeigu vakare negersite daug skysčių. Dauguma moterų stengiasi daug gerti, kad gamintųsi daugiau pieno. Tik nederėtų gerti daug skysčių vakare, nes maitinimų naktį pertraukos ilgesnės, o pienas aktyviai gaminamas būtent šiuo paros laiku.

Jeigu dėl krūtų negaluojate, laikosi aukštesnė nei įprasta temperatūra, būtinai pasikonsultuokite su specialistu, nes negydomas mastitas nepraeina.

Žindymas ir mamai, ir kūdikiui – malonus, abipusį psichologinį ryšį tvirtinantis ritualas, vaiko sveikatos pagrindas. Ar jis vyks sklandžiai, priklauso nuo mamos sveikatos, kuria tinkamai rūpinantis laimi abu.

Susijusios temos:

[inpagepostlist_search žindymas]

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook