Kosulys: kada gydytis patiems

Kosulys yra puikus plaučių pagalbininkas. Kosėdami iš kvėpavimo takų pašaliname įvairius svetimkūnius: dulkes, mikrobus ir kitus teršalus. Svarbu nepamiršti, kad kosulys nėra atskira liga, tai simptomas, kuris kankins tol, kol praeis jį sukėlusi liga.

Kosulys gali būti rimtos ligos požymis

Dažniausia kosulio priežastis yra ūminės kvėpavimo takų virusinės infekcijos. Šias ligas dažnai lydi karščiavimas, sloga, silpnumas. Paprastai ūminis kosulys trunka iki 3 savaičių. Ilgai užsitęsęs kosulys gali nesiliauti nuo 3 iki 8 savaičių. Dažnos tokio vaikų kosulio priežastys – bronchitas, bronchinė astma ir sinusitas. Užsitęsusio kosulio priežastis gali būti peršalimo ligų, gripo ar COVID-19 komplikacijos.

Virusinių infekcijų sukeltas kosulys skirtingas. Derėtų sugebėti atskirti jo pobūdį, nes nuo to priklauso, kaip gydysimės.

Sausas kosulys, kai neatkosima skreplių, paprastai yra itin įkyrus ir būklės nepalengvina. Dažniausiai toks kosulys vaikams atsiranda ūminių kvėpavimo takų infekcijų pradžioje. Po kelių dienų jis užleidžia vietą drėgnam kosuliui. Jo ypatybė ta, kad atkosėjami plaučiuose susidarantys skrepliai. Toks kosulys laikomas produktyviu.

Mažiems vaikams kosėjant dažnai atsiranda švokštimas krūtinėje, nes jų kvėpavimo takai siauresni, gleivinė greitai paburksta ir intensyviau išsiskiria sekretas. Švokštimo priežastis mažam vaikui gali būti virusinė kvėpavimo takų infekcija, tačiau šį simptomą gali sukelti ir obstrukcinis bronchitas, pneumonija ar astma.

Kosulio priežastis gali būti ir sloga. Esant nosies užgulimui, nosyje ar sinusuose susidarę skrepliai dažnai nuteka galine gerklės sienele, ją dirgina ir provokuoja kosulį.

Kosulys gali sukelti sunkesnius požymius ir pranašauti rimtesnes ligas, dėl kurių reikia kreiptis į gydytoją. Sergant astma, jis yra spazminis, keliantis dusulį. Sausas, į lojimą panašus kosulys kamuoja esant virusiniam laringitui. Kokliušas sukelia kosulio priepuolius ir net vėmimą. Dažnai pasikartojantys priepuoliai išsekina vaiką, trukdo jam užsiimti įprastine veikla.

Kada prireikia gydytojo?

Ne visada įmanoma iš karto nubėgti pas specialistą. Pavyzdžiui, jeigu kosulio priepuolis ištinka vakare, vizitą tenka atidėti rytdienai.

Peršalimo sukeltas kosulys paprastai yra nepavojingas, gana lengvai praeina ir užtenka simptominio gydymo. Tik ligoniuko būklę reikia stebėti. Tačiau abejojant, atsiradus rimtesnei ligai būdingiems požymiams reikia skubėti pas pediatrą. Skubus vizitas pas gydytoją reikalingas šiais atvejais:

  • vaikui sunku kvėpuoti, trūksta oro;
  • kūno temperatūra pakilusi per 38,5 laipsnio ir nekrenta kelias dienas;
  • kvėpuojant girdimas švokštimas;
  • kamuoja kosulio priepuoliai, sukeliantys vėmimą;
  • kosulys sustiprėja, padažnėja ir blogėja bendra būklė;
  • vaikas kosėja ilgiau nei 3 savaites;
  • gydytojo konsultacija reikalinga kosėjančiam kūdikiui.

Kaip gydytis?

Virusinės ligos pradžioje atsiradęs sausas kosulys paprastai nėra slopinamas. Slopinti jį galima tik išskirtiniais atvejais, kai jis labai nukamuoja, neįmanoma miegoti, valgyti ir užsiimti įprastine veikla.

Drėgnas kosulys, kurio metu pašalinami ligos sukėlėjai ir sekretas, byloja apie sveikimą. Todėl jis yra skatinamas, o tai padaryti padeda skysčiai.  Atsikosėjimą palengvina susikaupusius skreplius skystinantys vaistai. Rinkdamiesi vaistus, atkreipkite dėmesį, kokio amžiaus vaikams jie skirti –suaugusiųjų vaistų vaikui neduokite.

Abejojant geriausia pasitarti su gydytoju, kad nesuklystumėte. Svarbiausia prisiminti, kad esant drėgnam kosuliui negalima duoti jį slopinančių vaistų, nes plaučiuose susikaups skreplių, o tai gali sukelti komplikacijas.

Pagrindinė taktika – gydyti kosulį sukėlusią ligą. Tokios ligos kaip astma, pneumonija ar bronchitas gydomos specialisto skiriamais vaistais. Tačiau daugeliu atvejų kosulys atsiranda dėl paprasto peršalimo, kurį galima išsigydyti vaistinėje be recepto įsigytais vaistais. Pakilus aukštai temperatūrai, duokite karščiavimą mažinančių vaistų, kuriuos rekomendavo gydytojas.

Kosėjančiam vaikui reikia gerti daug skysčių, tinka nesaldūs kompotai, arbatos, negazuotas mineralinis vanduo. Sergantis vaikas geriau jausis, jeigu sudrėkinsite kambario orą.

Ar kosėjant galima eiti į lauką?

Jeigu vaikas nekarščiuoja, sloga netrukdo kvėpuoti per nosį, o lauke nėra šalta, nelyja lietus, tinkamai aprenkite mažylį ir išeikite į gryną orą. Tai gera pagalba kovojant su kosuliu: gryname ore lengviau kvėpuoti. Tačiau venkite vaikų susibūrimo vietų, nes ten galima apsikrėsti naujais virusais, dėl to vaikas kosės ilgiau. Vaikas neturėtų lauke dūkti, nes perkaitęs gali sirgti stipriau. Į lauką išeikite trumpam kelis kartus per dieną, kad ligoniukas nepavargtų – sergant būtina ilsėtis daugiau.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook