Švari, bet ne sterili kūdikio aplinka

Sąlygos, kuriomis auga ir vystosi kūdikis turi įtakos jo sveikatai. Gimus vaikeliui norime sukurti jam idealią aplinką, ir prasideda darbų maratonas: skalbimas, lyginimas, namų valymas ir t. t. Tačiau neturime pamiršti ir saiko: kūdikiui nereikia sterilios aplinkos. Svarbiausia, kad vaiko kambaryje būtų švaru, užtektų gryno oro, nesikauptų dulkės ir nebūtų sutepti jo drabužėliai bei daiktai.

Švara ir grynas oras kūdikio kambaryje

Dulkes nuo visų paviršių kūdikio kambaryje reikės valyti kasdien. Dulkes sudaro įvairios dalelės: dirvožemio, žiedadulkių, negyvos odos, plaukų, popieriaus, audinių, o tai palanki aplinka dulkių erkutėms. Jos dažniausiai apsigyvena patalynėje, kilimuose, jų yra ore, ypač daug pasklinda siurbiant kambarius.

Kilimai, sunkios užuolaidos, baldų užtiesalai – dulkių kaupikliai ir tokių interjero detalių neturėtų būti kūdikio kambaryje. Nereikalingi šalia kūdikio ir pūkuoti žaislai, kurie taip pat kaupia dulkes.  

Ideali temperatūra kūdikio kambaryje, jei jis nėra aptūlotas daugybe sluoksnių drabužių, apie 20–21 laipsnis šilumos. Aukštesnėje kaip 22 laipsnių temperatūroje mažylis gali perkaisti, ypač greitai, jeigu kambarys retai vėdinamas.

Pasirūpinkite namų oro drėgme. Sausu oru kūdikiui gali būti sunku kvėpuoti, nes nosyje gali susidaryti nemalonios plutos. Jis dėl tokių nepatogių sąlygų dažniau verks ir bus irzlus. Geriausia aplinkos oro drėgmė maždaug 50 %.

Nebūtina iš karto bėgti į parduotuvę pirkti oro drėkintuvo – užtenka laikytis gana paprastų rekomendacijų: reguliariai valyti drėgna šluoste baldų paviršius, plauti grindis, keletą kartų per savaitę nusiurbti užuolaidas, bet kuriuo metų laiku kiekvieną dieną vėdinti vaiko kambarį.

Kūdikio daiktai

Visi daiktai ir paviršiai, kuriuos liečia kūdikis, turi būti švarūs. Išskalbtus drabužėlius gerai išskalaukite, o naujagimio rūbelius, kol užgis bambutė, išlyginkite karštu lygintuvu.

Taip pat reikia pasirūpinti visų daiktų, kurie patenka į naujagimio burną, švara. Geriausios švaros priemonės yra muilas ir vanduo. Prieš naudodami, naują čiulptuką ar žinduką pavirinkite vandenyje keletą minučių. Nukritusį ant grindų čiulptuką ar žaislą nuplaukite šiltu tekančiu vandeniu, kartais tai galima padaryti ir su plovikliu.

Kūdikio kramtukų, žaislų, barškučių, kuriuos jis nuolat kiša į burnytę, kiekvieną kartą dezinfekuoti nereikia. Pakanka prieš pirmą naudojimą kruopščiai išplauti muilu ir karštu vandeniu, o po to nuplauti prireikus.

Sterilios aplinkos mažyliui nereikia

Tačiau pernelyg uoliai kurti šiltnamio sąlygas nedera. Sterili aplinka neišmoko kūdikio imuninės sistemos kovoti su aplink egzistuojančiais mikroorganizmais. Neturintis užgrūdinto imuniteto vaikas nepajėgs atsilaikyti prieš infekciją, o jai patekus į organizmą sirgs ilgiau ir sunkiau.

Žinoma, patalpų švara svarbi, bet nedera persistengti, pavyzdžiui, kasdien apdoroti antiseptiniais tirpalais baldų paviršius ir kitus daiktus. Taip, vaikai viską kišasi į burną ir pradėję šliaužioti jie pasieks visus – ir ne idealiai išvalytus namų kampus. Bet tai nėra priežastis panikai – tam, kad susiformuotų vaiko imunitetas, jis turi susidurti su bakterijomis, kad imuninė sistema kitą kartą galėtų jas atpažinti ir lengviau pašalinti.

Pradėjusio aktyviai šliaužioti kūdikio tiesiog neįmanoma nulaikyti. Todėl pavojingiausias namų vietas: prieškambarį, tualetą ir virtuvę; reikia valyti kruopščiau ir geriausia, kad vaikas vienas į jas negalėtų patekti.

 Atsakingai rinkitės švaros priemones

Kūdikio kambario ir drabužėlių priežiūrai rinkitės kokybiškas ekologiškas priemones. Valyti dulkes ir plauti grindis geriausia su vandeniu. Nenaudokite pigių valiklių ir ploviklių, nes daugelis jų sukelia alergiją.

Mažylio aplinkoje nedera be saiko naudoti cheminius valiklius, kurių medžiagos pasklinda ore, ir vaikas jomis kvėpuoja. Namuose nepageidautini jokie oro gaivikliai, kvapikliai, nes lakiosios medžiagos mažylį gali paveikti. Drabužėlius ir patalynę geriausia skalbti natūralia priemone. Naujagimių ir kūdikių drabužėliai ir patalynė neskalbiama kartu su vyresnių vaikų ir suaugusiųjų daiktais.

Daug ligų plinta per nešvarias rankas, todėl grįžę iš parduotuvės arba lauko jas nusiplaukite prieš liesdami kūdikį. Tačiau prireikus nusišvarinti rankas, vandens gali šalia nebūti.

Lauke ar išvykoje pravers saugi kūdikiui valomoji priemonė, kuria galėsite nuplauti ar nuvalyti ant žemės nukritusį žaisliuką ar čiulptuką, taip pat – suteptas kūdikio rankytes ar savo rankas. Svečiuose ar kelionėje nepakeičiamos drėgnos servetėlės mažylio užpakaliukui ar rankytėms nuvalyti.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook